طبیعت همه جا حضور دارد؛ یک تدتاک با موضوع محیط زیست

تدتاک با زیرنویس فارسی

به گزارش مجله کودک، تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه های کودکانه آی قصه: زمین تنها خانه‌ی انسان‌ها در جهان است. تنها سیاره‌ی قابل سکونتی که نیازهای مادی‌‌مان به آن وابسته است. از آب و غذا گرفته تا سوخت، چوب و مواد اولیه‌ی تمام وسایلی که برای گذران زندگی ساخته شده‌اند. اما ما تنها ساکنین این خانه نبوده، نیستیم و نخواهیم بود. ما زندگی روی این کره خاکی را با فرزندانمان در آینده، حیوانات، گیاهان و تمامی جانداران شریک هستیم. این امر، وظیفه‌ی ما را در حفاظت محیط زیست پررنگ‌تر و ضروری‌تر می‌کند.

می‌دانیم انسان‌ها و حیوانات همواره در حال اثرگذاری روی طبیعت و محیط زیست بوده‌اند. اما آیا این تاثیر آنقدر زیاد بوده است که طبیعتی باقی نمانده باشد؟ اصلا در این روزگار «طبیعت» به چه مکان‌هایی اطلاق می‌شود؟

مجله کودک به مناسبت پنجم ژوئن، روز جهانی محیط زیست، اقدام به انتشار تدتاکی با موضوع چگونگی تعریف طبیعت برای کودکان کرده است.از سخنران بدانیم:

اِما ماریس، نویسنده آمریکایی متولد سال ۱۹۷۹ است. او بیشتر درباره‌ی طبیعت و مردم می‌نویسد. اِما ماریس لیسانس خود را از دانشگاه تگزاس در رشته انگلیسی دریافت کرده است و بعدتر در دانشگاه جان هاپکینز فوق‌لیسانس علوم نوشتاری خوانده است.  نوشته‌های ماریس روی «محیط‌زیست مدرن» تمرکز دارد و در نیویورک‌تایمز، نشنال جئوگرافیک، آتاویست، مجله علمی Nature و نشریه‌های دیگری منتشر شده‌اند.

اِما ماریس در ژوئن ۲۰۱۶ در کنفرانس رسمی TED درباره‌ی تعریف طبیعت سخنرانی کرد. این سخنرانی با عنوان «طبیعت همه جا حضور دارد» تا به امروز بیش از ۱.۴ میلیون بار دیده شده است.این تدتاک درباره چیست؟

«ما داریم طبیعت را از فرزندان خود می‌دزدیم.»

سخنرانی اِما ماریس با این جمله‌ی تکان‌دهنده شروع می‌شود. احتمالا اولین چیزی که به ذهن مخاطب متبادر می‌شود این است که ما با تخریب محیط زیست، نمی‌گذاریم طبیعتی برای آیندگان‌مان باقی بماند. اما این تنها چیزی نیست که اِما ماریس به آن اشاره می‌کند. او می‌گوید تعریف ما از طبیعت به‌اندازه‌ای خشک و سختگیرانه بوده است که دیگر مکان‌های زیادی که طبیعت تلقی شوند، برای کودکان ما باقی نخواهد ماند. بنابراین ما باید تعریف‌مان از طبیعت را گسترده‌تر کنیم. آن‌قدر گسترده که حتی چمن مقابل خانه‌مان را هم طبیعت بدانیم و به کودکان بیاموزیم از دیدن آن لذت ببرند.در بخشی از تدتاک «طبیعت همه جا حضور دارد» می‌بینیم:

مردم همه در نزدیکی طبیعت زندگی می‌کنند. بچه‌ها همه در نزدیکی طبیعت زندگی می‌کنند. ولی ما یک جورهایی فراموش کرده‌ایم طبیعت را تشخیص بدهیم. ما آنقدر وقت صرف دیدن مستندهای دیوید اتنبرو که در آنها طبیعت بسیار دلربا جلوه می‌کند کرده‌ایم که دیگر فراموشمان شده چگونه طبیعتی را که درست بیرون خانه‌مان قرار دارد ببینیم، مثلا طبیعت موجود در یک درخت کنار خیابان.

بخشی از سخنرانی اما ماریس در تدتاک «طبیعت همه جا حضور دارد»
در ادامه ویدئوی کامل این تدتاک را با زیرنویس فارسی ببینید.این مطلب به مناسبت روز جهانی محیط زیست در مجله کودک، تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه های کودکانه آی قصه تهیه شده است.