کودک و خلاقیت کودک را جدی بگیریم؛‌ تدتاک از کارآفرین جوان: آدورا اسویتاک

تدتاک با زیرنویس فارسی

مجله کودک، تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن داستان کودکان آی‌قصه، گزارش می‌دهد: واقعیت این است که جهان برای حرکت در مسیر پیشرفت و تغییرات بزرگ، به خلاقیت بی قید و بند، آرزوهای بزرگ، ایده‌های جسورانه، ریسک‌پذیری و حتی تفکر غیرمنطقی و بلندپروازانه نیاز دارد. و جالب است که این خصوصیات اغلب در کودکان پررنگ‌تر است تا بزرگسالان. اما چرا معمولا با دیدن رفتارهایی از کودکان که هر یک از این ویژگی‌ها را بازتاب بدهد، آنان را با لفظ «بچه‌‌گانه» از ادامه باز می‌داریم؟ برای پاسخ به این سوال، شاید بهتر است به تدتاکی از یک کارآفرین جوان رجوع کنیم: آدورا اسویتاک


مجله کودک، وابسته به اپلیکیشن داستان کودکان آی‌قصه، در معرفی تدتاک این هفته، به سراغ یک کارآفرین جوان رفته است که درباره‌ی جدی گرفتن کودکان و خلاقیت آن‌ها به جای بچه‌گانه خطاب کردن آن‌ها سخنرانی می‌کند.از سخنران بدانیم:

آدورا اسویتاک که متولد ۱۹۹۷ است، در پنج سالگی برای نوشتن داستان کودکان تلاش کرد و تا هفت سالگی چندین شعر و داستان کوتاه نوشت. او پس از انتشار مجموعه داستانش در همان سنین با نام Flying Fingers به سراغ ارائه کارگاه‌های نویسندگی در مدارس محلی رفت و برای مخاطبین زیادی سخنرانی کرد.

آدورا اسویتاک تا به امروز دو کتاب دیگر هم منتشر کرده است و هم‌اکنون در بنیاد ویکی‌مدیا مشغول به کار است.

در سال ۲۰۱۰ آدورا اسویتاک وقتی تنها ۱۲ سال داشت، با شرکت در کنفرانس رسمی TED یک سخنرانی با عنوان «چیزهایی که بزرگ‌ترها می‌توانند از کودکان یاد بگیرند» ارائه کرد. این سخنرانی تاکنون بیش از ۶ میلیون بار در فضای مجازی دیده شده است.
برای شنیدن قصه های کودکانه، اپلیکیشن قصه صوتی آی‌قصه را از اینجا دانلود کنید.
این تدتاک درباره چیست؟

یک سخنران کودک که اتفاقا کارآفرین است، در ۱۲ سالگی در برابر چندین شنونده‌ی بزرگسال تدتاک به اهمیت خلاقیت وحشی در کودکان و نیاز به ایده‌های متفاوت و جسورانه آن‌ها می‌پردازد. او از اینکه تفکرات غیرمنطقی برچسب بچه‌گانه می‌خورند، درحالی که بزرگسالان فعالیت‌های غیرمنطقی و زیانبار بیشتری مرتکب می‌شوند، شکایت می‌کند.

آدورا اسویتاک در این تدتاک از تمام بزرگسالان می‌خواهد که آغوش‌شان را برای آرزوهای عجیب و خلاقیت کودکان باز نگه دارند. او همچنین معتقد است که آموزش نباید یک‌طرفه باشد؛ شاگردان به آموزگاران و بچه‌ها به بزرگ‌ترها هم می‌‌توانند چیزهای زیادی بیاموزند.در بخشی از تدتاک می‌بینیم:

گذشته از این، چه کسی می‌تواند بگوید که بعضی شکل‌های تفکر غیرمنطقی دقیقا چیزی نیست که دنیا به آن نیاز دارد؟ شاید شما هم قبلا فکرهای بزرگ ]و خلاقیت وحشی[ داشته‌اید، ولی جلوی خودتان را گرفته‌اید، با این فکر که «غیرممکن است یا هزینه‌ی زیادی می‌خواهد یا سودی برایم ندارد». چه خوب چه بد، وقتی نوبت به فکر کردن به دلایل انجام ندادن یک کار می‌رسد ما بچه‌ها این‌قدر در قید و بند نیستیم. بچه‌ها می‌توانند پر از آرزوهای الهام‌بخش و فکرهای نویدبخش باشند. مثل آرزوی من که هیچ‌کس گرسنه نباشد یا اینکه همه چیز مجانی باشد؛ یک جور مدینه‌ی فاضله. چند نفر از شما هنوز از این رویاها دارید و امید دارید که برآورده شوند؟

گاهی دانستن تاریخ و شکست ایده‌های ایدئالیستی قبلی می‌تواند یک مانع باشد؛ چون شما می‌دانید که اگر همه چیز مجانی بود، انبارهای غذا خالی می‌شدند، و قحطی می‌شد و هرج و مرج به وجود می‌آمد. از طرف دیگر، ما بچه‌ها هنوز در رویای کمال هستیم. و این چیز خوبی است چون برای اینکه هر چیزی را واقعیت ببخشید، اول باید در موردش رویاپردازی کنید.

بخشی از تدتاک «چیزهایی که بزرگترها می‌توانند از بچه‌ها یاد بگیرند» از آدورا اسویتاک
در ادامه ویدئوی کامل این تدتاک را با زیرنویس فارسی ببینید.


این مطلب در مجله کودک، تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه های کودکانه آی قصه تهیه شده است.مطالب مرتبط در سایت مجله کودک:

طبیعت همه جا حضور دارد؛ یک تدتاک با موضوع محیط زیست