چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

مجله کودک: هرسال، تعطیلات مدرسه که شروع می‌شود، بچه‌ها انتظار دید و بازدیدها و سفرهای تابستانه را می‌کشند. اما امسال وضعیت به شکلی است که خیلی سخت می‌شود سفر کرد و مجبوریم بیشتر در خانه بمانیم. می‌دانید؟ برای اینکه امسال – یعنی تابستان ۱۳۹۹ که درگیر ویروس کوئید ۱۹ و کرونا و قرنطینه هستیم – بچه‌ها بتوانند تابستان معرکه‌ای داشته باشند، حتما لازم نیست سفر پرهزینه‌ای را برنامه‌ریزی کنیم. به‌جای این کار می‌شود با انجام یک سری فعالیت‌ها و بازی‌ها که قبلا در مسافرت‌های خانوادگی‌مان انجام می‌دادیم، در خانه و با کودکان کاری کنیم که حوصله بچه‌ها کمتر سر برود.

شما می‌توانید با انجام یک سری کارها و بازی‌ها تابستان امسال را در خانه با خوشی و سلامتی بگذرانیم. حالا اگر موافقید برویم سراغ ایده‌ها و ماجراجویی‌هایی که ژولیان ویس در وبسایت معتبر familyeducation برای اوقات فراغت کودکان و نوجوانان نوشته است. ایده‌هایی که می‌تواند گذراندن تابستان را در خانه شیرین‌تر کند:


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

کشف طبیعت در حیاط خانه!

گل‌ها و پرندگان و حشرات؛ تابستان امسال بهترین زمان برای کشف طبیعت به‌همراهِ بچه‌هاست. فرقی نمی‌کند که این کار را در یک دشت نزدیک شهر انجام دهید یا در پارکی نزدیک خانه یا حتی در حیاط خانه. این مهم است که روحیه‌ی ماجراجویی را به بچه‌ها بدهید. آن‌ها با یک ظرف شیشه‌ای با دری سوراخ‌سوراخ‌شده یا تنها با یک کاغذ و مداد خلاقیت‌شان گل می‌کند. اجازه دهید که کودکتان مثل یک زیست‌شناس، حشرات، کرم‌ها، سنگ‌ریزه‌ها، برگ گیاهان و چیزهای دیگری را که در طبیعت می‌بیند جمع‌آوری کند و آن‌ها را حسابی وارسی کند. این در واقع یک مشاهده‌ی علمی‌است که می‌تواند چیزهای زیادی به بچه‌ها بیاموزد. کار شما این است که مراقبت کودکانتان باشید و به سوال‌های آن‌ها پاسخ دهید. اگر شما – به عنوان پدر یا مادر – از حشرات خوشتان نمی‌آید! می‌توانید با بچه‌ها طبیعت‌گردی کنید یا به‌سراغ چیزهایی بروید که دوستشان دارید. (اما یادتان باشد که بچه‌ها نیاز دارند با حشره‌ها و حیوانات از نزدیک آشنا شوند) همراه کودک‌تان با حوصله خاک، مسیرهای آب، برگ‌های خشک، پوست جداشده‌ی درختان و هرچیز دیگری را که توجه‌اش را جلب می‌کند مشاهده کنید و از این مشاهده لذت ببرید.


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

رنگ‌بازی و رنگرزی!

یکی از کارهایی که همه بچه‌ها بسیار از آن لذت می‌برند رنگ کردن است. مخصوصا اگر این رنگ‌کردن کاربردی باشد. رنگ کردن تی‌شرت می‌تواند یک کار ساده باشد که بچه‌ها دوست دارند تجربه‌اش کنند. این کار راهی فوق العاده است که کودک می‌تواند توانایی خود را به شکلی خلاقانه بیان کند و یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌هایی است که در جمع‌های کودکان می‌توان انجام داد. تنها به چند قوطی رنگ با محلل آب (و یا رنگ‌های مخصوص رنگ‌بازی کودکان) نیاز دارید! حتی نیازی به قلمو نیست چون بچه‌ها می‌توانند با دست رنگ‌آمیزی کنند!‌ همچنین برای این کار لازم نیست یک تی شرت سفید نو بخرید. شما باید اجازه دهید کودکتان با یکی از تی‌شرت‌ها یا لباس‌های لکه‌شده‌ یا کهنه‌ی قبلی‌اش این کار را بکند. فقط حواستان باشد کل خانه رنگی نشود!


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

آب‌بازی از پشت بام تا حمام!

تابستان فصل آب‌بازی است، بچه‌ها همیشه منتظرند تا تابستان بیاید و با دوستانشان انواع مختلفی از بازی‌های آبی انجام دهند. آب‌بازی واقعا به آن‌ها می‌چسبد و از آن لذت می‌برند. بچه‌ها در این فعالیت‌ها به‌گونه‌ای، هم با یکدیگر رقابت می‌کنند و هم در گرمای تابستان خنک می‌شوند و حس خوبی می‌گیرند. در این تابستان شما می‌توانید یک بعد از ظهر آبی با انواع و اقسام بازی‌های ساده مثل آب‌بازی با تفنگ‌های آبپاش، توپ‌های اسفنجی، بادکنک‌های آبی و حتی بطری‌ها و سطل‌های آب را برای کودکان طراحی کنید و خودتان هم وارد بازی شوید و کیف کنید. البته نیازی نیست بازی خاصی طراحی کنید!‌ همین که یک مشت آب به سمت هم بپاشید بازی شروع می‌شود! برای این کار می‌توانید به حیاط بروید یا به پشت بام. اگر حیاط و پشت بام منزل شما امن نیست یا مناسب بازی بچه‌ها نیست به پارکینگ بروید! البته به شرطی که ماشین‌های همسایه‌ها و خودتان پارکینگ را قرق نکرده باشد! اگر هیچ جایی برای آب بازی پیدا نکردید توی حمام خانه بهترین جا برای آب بازی و سرگرم‌کردن بچه‌ها برای یکی دو ساعت است! حتما از این بازی لذت می‌برید!

چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!


درست کردن بستنی یخی با بچه‌ها!

بستنی، خنکی‌ِ مطبوعی است که همیشه در فصل گرم تابستان، بچه‌ها را عاشق خودش می‌کند. مخصوصا با ایده‌های رنگارنگ و طرح‌های متنوعی که می‌توان برای تولید آن به‌کار گرفت. شما به‌راحتی می‌توانید به همراه کودکانتان انواع بستنی‌­های یخی و میوه‌ای را در خانه تولید کنید. همچنین می‌توانید با جمع‌کردن کودکان و چندتا از دوستانشان با رعایت فاصله اجتماعی کودکان را با بستنی درست‌کردن مشغول کنید. کافی است کمی‌شیر و مقداری میوه یا شکلات و… تهیه کنید و به آن‌ها کمک کنید تا بستنی‌های خودشان را درست کنند و یک مهمانی کوچکِ سالم، لذت‌بخش و خنک راه بیندازید. یک راه خیلی ساده هم این است که کمی‌شکر در یک لیوان آب میوه حل کنید و سپس بگذارید توی فریزر تا یخ بزند. یادتان نرود که حتما قبل از یخ زدن، یک چوب بستنی توی لیوان بگذارید. تنها نکته‌ای که باید خیلی جدی دنبال کنید این است که حواستان را جمع کنید که بچه‌ها تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

دستبندهای بافتنی‌رنگی!

روزهای بلند فصل تابستان را می‌توان با انجام فعالیت‌­های سرگرم‌کننده مثل بافتن دستبند و یا درست‌کردن کاردستی تبدیل به اوقات خوش و آموزنده و لذت‌بخش کرد. کارهایی که برای ساعت‌­ها بچه‌ها را مشغول نگه می‌دارد و به آن‌ها در ابراز خلاقیت و هنرشان کمک می‌کند. خانه‌نشینی امسال به شما این اجازه را می‌دهد که به صورت جدی بچه­‌ها را به ساختن چیزها، مثل بافتنی‌ها و کاردستی‌های مختلف تشویق کنید و مرحله مرحله آن‌ها را راهنمایی کنید. مطمئن باشید هیچ چیز به اندازه‌ی «ساختن»، باعث سرگرمی‌و رشد خلاقیت بچه­‌ها نمی‌شود. بافتن دستبند خیلی ساده است. اگر از یک مادربزرگ یا خاله و عمه‌تان کمک بخواهید حتما با چند تکه کاموا یا نخ به شما یاد می‌دهند که دستبند ببافید.


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

بازی‌های قدیمی‌در خانه!

دوران بچگی ما با امروز تفاوت داشت. آن زمان بازی‌­های کامپیوتری و موبایل‌ها این‌قدر جدی نبودند و این شرایط برای ما، بچه‌های آن روزها، فرصت ویژه‌ای می‌ساخت که فکر کنیم چطور با ساده‌ترین چیزها یک بازی بسازیم. بازی با خواهر و برادرها و دوستانمان. حتما یادتان هست! چقدر بازی­‌های ساده‌ای داشتیم که با در خانه انجام می­دادیم؛ ساده­‌ترینِ آن‌ها شاید قایم‌باشک بود. بعد از آن انواع و اقسام بازی‌­های رومیزی از شطرنج و منچ و ماروپله گرفته تا فوتبال‌دستی و تنیس روی میز و دارت و… به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که آن بازی‌های بی‌خطری که خودمان به سادگی می‌ساختیم را یادآوری کنیم و برای سرگرم‌کردن کودکانمان از آن‌ها استفاده کنیم.


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

بازی با چیزهای ریزه میزه!

تابستان امسال که امکان رفتن به کنار دریا و شن‌بازی با سطل و بیل‌چه در ساحل برای کودکان مهیا نیست می‌توان این قبیل بازی­ها را با اندکی تغییر در خانه انجام داد. مثلا بچه­‌ها می‌­توانند با چسب یا خمیر روی کاغذ نقاشی کنند و با ریختن شن‌­های رنگی روی آن‌ها طرح‌های شنی مخصوص خود را بسازند و یا با پر کردن بطری‌­ها، گلدان‌­ها و یا سایر ظروف شیشه‌ای با لایه‌هایِ مختلفی از این شن‌ها، رنگین‌کمان خود را بسازند. البته به دلیل جلوگیری از کثیف‌کاری بهتر است که این قبیل بازی‌­ها را بیرون از خانه و در حیاط یا بالکن یا تراس انجام بدهید. اگر در خانه وسایلی مثل صدف و دکمه و چیزمیزهای ریزه‌میزه دارید می‌­توانند از آن­‌ها نیز برای ساخت قاب عکس و سایر لوازم تزئینی استفاده کنید. فراموش نکنید که برای بچه‌ها باید فضاسازی کنید. فضایی را که بچه بیرون از خانه تجربه می‌­کرد در خانه برایش بسازید.


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

نوشتن دفتر خاطرات

از کودکان خود بخواهید که خاطرات هر روز تابستان خود را در دفترچه‌­ای بنویسند و اتفاقات روز خود را نقاشی کنند. مثلا این‌که امروز هوا چطور بود؟ امروز چه کاری انجام دادند؟ آیا امروز حیوان یا ابر یا حشره‌ی جالبی دیده­‌اند؟ آیا دلشان برای مدرسه یا دوستانشان تنگ شده است؟ از آن‌ها بخواهید که دفترچه خاطراتی پر از نوشته و نقاشی دربارۀ تابستان خود درست کنند. شما حتی می‌توانید این دفترچه خاطرات‌ها و نقاشی‌ها را برای ما در آی‌قصه هم بفرستید 😊


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

چادر زدن در حیاط خلوت

آیا کودک شما از ماندن بیش از حد در خانه خسته و کسل شده­ است؟ بچه‌ها عاشق خانه‌های کوچک خودشان هستند. خانه‌هایی که ساختنشان اصلا کار سختی نیست و نیاز به تجهیزات زیادی ندارد. اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که حیاط دارد، می‌توانید از این فضا استفاده کنید. البته اتاق‌های خانه هم می‌توانند جای مناسبی باشند. کافی است یک چادر مسافرتی کوچک را در حیاط یا در یکی از اتاق‌ها برپا کنید و چند ساعتی در روز را با بچه‌­ها در آن با خواندن کتاب یا بازی‌­های ساده بگذرانید. این کار را می‌شود خیلی ساده‌تر هم انجام داد. کافی است در گوشه‌­ای از خانه با صندلی و ملافه‌­ها و وسایل ساده، یک خانه‌ی کوچک شبیه خانه‌­های جنگلی بسازید. مطمئن باشید بچه‌ها با این کار ساده کلی هیجان و انرژی می‌گیرند.


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

بازی در فضای آزاد

بچه‌ها به بازی و تفریح با همسن‌وسال‌های خودشان نیاز دارند. بازی‌های جمعی در رشد مهارت­‌های اجتماعی آن‌ها خیلی مهم است. شما می‌توانید برای سرگرم‌کردن بچه‌ها اعضای خانواده و بچه‌­های همسایه را جمع کنید و بازی‌های گروهی مثل طناب‌بازی، گرگم به هوا، لی‌لی و… را با آن­ها انجام دهید. در این بین به نکات بهداشتی هم توجه داشته باشید و بازی‌ها را در فضای محدود و کنترل‌شده با ماسک و فاصله‌ی مناسب انجام دهید.


  • متن پیشِ‌رو از منبع زیر به فارسی ترجمه شده است:

۱۲ Fun Summer Camp Crafts and Activities to Try at Home, FamilyEducation, Jacqueline Weiss, July ۳, ۲۰۲۰