نقد و بررسی انیمیشن بالا

انیمیشن بالا

به گزارش فاطمه فرهاد، نویسنده‌ی مجله کودک، تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه کودکانه آی قصه؛ انیمیشن up، که در فارسی به انیمیشن بالا ترجمه شده است، یکی دیگر از ساخته‌های کارگردان انیمیشن معروف “روح” است. کارتونی جذاب با شخصیت‌هایی مربع و دایره، که به اهمیت روابط صمیمانه می‌پردازد.انیمیشن بالا؛ برنده اسکار

انیمیشن بالا، در سال ۲۰۰۹ نامزد دریافت ۵ اسکار شد که ۲ جایزه از ۵ جایزه را در زمینهٔ «بهترین انیمیشن» و «بهترین موسیقی» از آن خود کرد. کارتون آپ، تنها انیمیشنی است که در دو زمینه موسیقی و تصویر نامزد و برنده اسکار شده‌ است. همچنین انیمیشن up در جشنواره‌هایی همچون بفتا، گرمی، گلدن گلاب و کن نیز، در رشته‌های مختلفی کاندیدا و برنده جوایز متعددی نیز شده‌ است. به‌عبارتی، از دید تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه صوتی آی قصه، کارتون بالا، انیمیشنی درخور توجه و تماشایی برای کودکان و بزرگسالان است.داستان انیمیشن بالا (۲۰۰۹)

انیمیشن بالا، قصه پیرمردی به نام کارل است. کارل، بادکنک‌فروشی است که بعد از مرگ همسرش “الی”، تصمیم می‌گیرد به رویای مشترکشان جامه عمل بپوشاند. رویای سفر بر فراز منطقه‌ای در جنوب آمریکا که با وصل کردن هزاران بادکنک به خانه کوچکش محقق می‌شود. اما در این بین یک مشکل وجود دارد، یک مشکل جذاب و دوست‌داشتنی و تپل به اسم “راسل”.چرا باید انیمیشن بالا را تماشا کرد؟

از دید تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه صوتی آی قصه که در حوزه تولید قصه کودکانه فعالیت دارد، اولین و اصلی‌ترین دلیل برای دیدن انیمیشن بالا، قطعه کوتاه و بدون کلام زندگی عاشقانه “کارل” و “الی” است. در ابتدای کارتون up، ما ماجرای زندگی مشترک کارل و الی را می‌بینیم. ماجرایی شنیدنی که با موسیقی به‌جا و به‌یادماندنی تبدیل به ویدیویی چند دقیقه‌ای و کوتاه در ستایش عشق شده است.

این ویدئوی کوتاه را از اینجا می‌توانید ببینید.

دلیل دوم برای تماشای انیمیشن بالا، قطعا موسیقی بی‌نظیر آن است. موسیقی کارتون up، جزو ده موسیقی برتر تاریخ سینماست. موسیقی گوش‌نوازی که به زیبایی مراحل هشت‌گانه رشد را از منظر روانشناس پیرو فروید، اریک اریکسون نشان می‌دهد. انیمیشن بالا در مورد مرحله هشتم است. مرحله “یک‌پارچگی در برابر پریشانی و رکود”، که در بالای ۶۵ سال اتفاق می‌افتد. مرحله‌ای که کمپانی دیزنی-پیکسار، آن را به خوبی با موسیقی عاشقانه همراه کرده‌ است. کارل، پیرمرد دوست‌داشتنی کارتون up، این مرحله را در اواخر فیلم، وقتی که می‌فهمد جان “راسل” در خطر است، به خوبی پشت سر می‌گذارد. و این پشت سر گذاشتن، با تغییر موسیقی اتفاق می‌افتد.نکات پنهان انیمیشن‌‌های دیزنی

کمپانی دیزنی عاشق نوستالژی است. عاشق پنهان کردن شخصیت‌های قدیمی و شخصیت‌های آینده‌اش در انیمیشن‌های در حال پخش و یا حتی بازسازی صحنه‌ای از یک نقاشی معروف در انیمیشن بالا. در مورد کارتون بالا اوضاع کمی متفاوت است. نکات ظریفی در این انیمیشن گنجانده شده که به القای مفهوم‌های مختلفی کمک می‌کند. اگر کارتون up را قبلا دیده‌اید و حالا می‌خواهید آن را دوباره به‌همراه کودکتان و یا به‌تنهایی ببینید حتما به نکات زیر توجه کنید.

شخصیت‌های مربع در مقابل شخصیت‌های گرد:

  • شخصیت‌پردازی در انیمیشن up، با زاویه‌سازی صورت گرفته‌است. همه‌چیز در شخصیت کارل، مربع‌شکل و زاویه‌دار است. از صورتش گرفته تا حتی مبلی که روی آن می‌نشیند. به عبارت دیگر، کارل قاطع، منطقی و یک‌دنده است. در مقابل، شخصیت الی و در ادامه راسل، گرد و دایره‌ای هستند. و این دایره‌ای بودن، القاکننده احساس اطمینان و انعطاف‌پذیری است. نکته جالب توجه در گرافیک شخصیت بد داستان، یا همان “چارلی مانتز” است. این شخصیت، نه گرد است و نه مربع. چارلی، مثلث است. (سوال این است که آیا کارل همیشه مربع بوده است؟)

حضور شخصیت‌های جدید و قدیمی انیمیشن‌های دیزنی در انیمیشن بالا:

  • در این انیمیشن شما هم لوتسو خرسه را از انیمیشن داستان اسباب‌بازی‌ها ۳ می‌بینید. هم با محل زندگی مورچه‌ها در انیمیشن زندگی یک حشره آشنا می‌شویم. لاستیک کارل در حقیقت همان لاستیک شخصیت معروف کارتون ماشین‌ها است. در نوشابه‌ای که نشان معروف الی است، در حقیقت در همان نوشابه‌ای است که در کارتون toy story نمایش داده می‌شود. در انیمیشن بالا درِ گل‌گلی اتاق “بو” در کارتون شرکت هیولاها، ماشین “پیتزا پلنت” در کارتون داستان اسباب‌بازی‌ها، غذای معروف گوستو در انیمیشن رتتویی و همچنین لوگوی پیکسار پنهان شده است. دیزنی و پیکسار عاشق این بازی‌ها هستند و پیدا کردن این نشانه‌های پنهان لذت دیدن انیمیشن‌های آنها را چند برابر می‌کند.

بر اساس یک داستان واقعی:

  • آبشار بهشتی انیمیشن بالا در واقعیت وجود دارد. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای ونزوئلاست. همچنین تعداد بادکنک‌هایی که خانه کارل را به پرواز در‌می‌آورد، در حقیقت تعدادی محاسبه شده است و در واقعیت نیز خانه‌ای با وزن و اندازه خانه کارل با ۲۵۰۰۰۰ عدد بادکنک هلیومی به پرواز در‌می‌آید.

سگ‌های دوست‌داشتنی:

  • انیمیشن بالا نکات پنهانی زیادی دارد، اما به عقیده تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه صوتی آی قصه، جذاب‌ترین نکته فیلم شخصیت‌پردازی باورپذیر داگ، سگ محبوب فیلم است. و این شخصیت‌پردازی در انتهای فیلم به اوج خود می‌رسد. صحنه‌ای که کارل، راسل و داگ در حال نام بردن رنگ ماشین‌های در حال عبور هستند و داگ مثل تمام سگ‌های واقعی، همه‌چیز را خاکستری می‌بیند.


انیمیشن مناسب کودکان، یا هر آنچه والدین باید در مورد انیمیشن بالا بدانند

تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه کودکانه آی قصه معتقد است، والدین باید پیش از پخش هر انیمیشن، کارتون و یا فیلمی برای کودکان خود از صحنه‌های ترسناک و یا بزرگسالانه آن مطلع باشند. به‌همین‌جهت ذکر این نکته ضروری است که انیمیشن بالا، دومین انیمیشن دیزنی است که در دسته PG (خشونت خفیف) قرار گرفته است. در این انیمیشن صحنه‌هایی از حرف زدن سگ‌ها با صدایی رعب‌انگیز و درگیری آنها با شخصیت بد این قصه کودکانه، دیده می‌شود. همچنین والدین باید توجه داشته باشند که صحنه آغازین انیمیشن up، صحنه‌ای احساسی و غم‌انگیز است که کودکان را با سوالاتی در مورد عشق، ازدواج و مرگ روبرو می‌کند. بنابراین در همگام تماشای این انیمیشن در کنار کودک خود بمانید و او را برای رسیدن به جهان‌بینی شخصی‌اش راهنمایی کنید. فراموش نکنید کارتون آپ برای کودکان ۹ سال به بالا مناسب شناخته شده‌است.انیمیشنی آموزنده با قصه کودکانه برای کودکان

تماشای انیمیشن بالا همراه با کودکان، به شما به‌عنوان والد فرصتی می‌دهد تا در مورد مسائل کلیدی مثل همکاری، همدلی، دوستی، کار اخلاقی، عشق، ازدواج، مرگ و سوگ گفت‌و‌گو کنید. می‌توانید در حین تماشای انیمیشن آپ، که با مرکزیت روابط یک پیرمرد و یک پسربچه قصه کودکانه و ماجراجویانه‌ای را شکل می‌دهد، در مورد روابط صمیمانه صحبت کنید.

از کودک خود بپرسید، راسل چه به کارل می‌آموزد؟ یا این دوستی صمیمانه با وجود تفاوت سن زیاد بین راسل و کارل برای هر دو چه منافعی در پی داشته است؟. با کودک خود در مورد نقش “مرد بزرگ” در زندگی و رشد پسربچه‌ها صحبت کنید. محیطی را برای یک گفت‌و‌گوی صمیمانه فراهم آورید و از کودک در مورد آرزوهایش بپرسید. آیا کودک شما هم آرزوی پرواز در سر دارد؟ آرزوی یک ماجراجویی جذاب و عجیب؟ از چه چیز انیمیشن بالا بیشتر از همه خوشش آمده و چرا؟ به‌نظرش علت رفتار کارل پس از مرگ همسرش الی چه بود؟

از رویاهای خودتان صحبت کنید و به کودک بیاموزید همیشه می‌تواند رویاهایش را دنبال کند.این مطلب را فاطمه فرهاد نویسنده اپلیکیشن قصه صوتی آی قصه تهیه کرده است و در ادامه مطالب بخش معرفی انیمیشن در مجله کودک منتشر شده است.این مطلب برگرفته از منابع معتبر زیر است:

Disney Wiki – Paradise Falls (Link)

Buzzfeed – 16 Small Details That Prove “Up” Is The Greatest Pixar Movie Ever (Link)

IMDB – Parents Guide (Link)مطالب مرتبط در سایت مجله کودک، وابسته به اپلیکیشن قصه صوتی آی‌قصه:

Soul، قصه مردی که زندگی‌اش را از دست می‌دهد تا روحش را باز یابد